Filtry do kabin lakierniczych, maty filtracyjne

maty filtracyjne W zakresie technologii lakierniczej i suszarniczej, z filtrowaniem mamy do czynienia na kilku etapach procesu.

Początkowym etapem jest filtracja wstępna powietrza nawiewu. W tym zakresie stosowane są np. filtry kieszeniow e wstępne . Filtry wstępne w kabinach lakierniczych są stosowane przy doprowadzeniu powietrza zarówno na etapie montażu, lakierowania jak i suszenia.

Na dalszych etapach związanych z lakierowaniem istotna jest filtracja precyzyjna powietrza nawiewu (stosujemy tutaj m.in. filtry kieszeniowe precyzyjne, a także maty filtracyjne ) , na tym etapie ważne są także filtry podłogowe do filtrowania powietrza wywiewanego.

Na etapie suszenia, wymagane jest filtrowanie powietrza obiegowego, a także podłogowe filtry do kabin lakierniczych .

Oprócz filtrów kieszeniowych, w instalacjach lakierniczych stosowane są maty filtracyjne .

Maty filtracyjne do filtracji wstępnej

Pierwsza grupa to maty filtracyjne do filtracji wstępnej (określane także jako „zgrubne maty filtracyjne”), stosowane np. jako filtr wstępny powietrza nawiewanego w instalacjach lakierniczych i suszarniczych. Maty tego typu oznaczane są klasami filtrów G2,G3,G4 i dostępne są w standardowych rolkach 2x20m oraz 2x40m w zależności od wykonania. Maty filtracyjne mogą być również przycinane na miarę z maksymalną długością 20m i szerokością do 2,10m. Maty są dostępne również jako szyte filtry rękawowe lub workowe.

Maty filtracyjne Volz do filtracji wstępnej charakteryzuje min. progresywna struktura wgłębna. Medium filtracyjne jest uszczelnione po stronie powietrza oczyszczonego i wykorzystuje pełną głębokość włókniny do magazynowania pyłu.

Maty filtracyjne do filtracji precyzyjnej

Kolejną grupą mat są maty filtracyjne do filtracji precyzyjnej –dokładnej dostępne w klasie filtra M5. Znajdują one zastosowanie m.in. w filtracji końcowej powietrza nawiewanego w lakierniach i instalacjach malowania natryskowego. Precyzyjne maty filtracyjne oferowane są w standardowych rolach 2x20mb a także w wersjach przycinanych na miarę, lub jako szyte filtry rękawowe lub workowe. Podobnie jak przy matach zgrubnej filtracji, filtry precyzyjne charakteryzuje progresywna struktura wgłębna, natomiast wyróżnikiem będzie wydajne medium filtracyjne (dodatkowo impregnowane ze środkami adhezyjnymi pyłu V500S, V560G, V600G i V5 mikrona). Tkanina poliestrowa po stronie powietrza oczyszczonego zapewnia zwiększoną stabilność.

Dostępne są produkty z oznaczeniami V500G, oraz dwa rodzaje V600G – niemieckiego i chińskiego producenta. Proponowane filtry sufitowe charakteryzują się stopniem filtracji/skuteczności na poziomie ok 97%, przepustowością rzędu 900-920 m3/h na metr kwadratowy. Filtry odporne są na wysoką temperaturę do 100-120 stopni C. i wykonane są w klasie filtracji F5 (EU5). Grubość filtrów sufitowych wynosi 25mm w przypadku V500G i 20-25mm przy V600G.Filtry sufitowe wykonane są w oparciu o układane progresywnie włókna poliestrowe. Włókna są impregnowane objętościowo, wiązane termicznie, a strona po której następuje wypływ powietrza jest wzmocniona siatką. Filtr sufitowy przeznaczony jest do końcowej filtracji powietrza, które zostało doprowadzone do kabin i urządzeń lakierniczych. Filtry sufitowe charakteryzują się progresywną strukturą, co przekłada się na to, że materiał filtracyjny dzięki specjalnej strukturze zagęszczonych nitek zapewnia duże możliwości absorpcji pyłu. Ponadto nitki materiału w kierunku powietrza czystego stają się coraz gęstsze, dzięki czemu zatrzymują najdrobniejsze zanieczyszczenia.

<< plus linki do produktów http://www.ksystem.pl/sklep/kategoria/15 >>

Maty filtracyjne z włókna szklanego

Kolejną grupą materiałów VOLZ stosowanych w lakierniach i na stanowiskach malowania natryskowego są maty z włókna szklanego – w szczególności zielone maty Paint-Stop.

Zobacz także inne informacje na temat produktów VOLZ: